biojäätmed kilekotti?


Lugesin Eesti Päevalehest artiklit “Prügisortija päevaraamat” ja mulle jäi seal peamiseks küsimärgiks lause: “Tallinnas võib biolagunevaid jäätmeid ära visata ka poes tavaliselt puuviljade jaoks mõeldud õhukeste kilekottidega, sest Tallinna prügilal on nii “spetsid” masinad, et leiavad kile üles.”

Minul (ja mitte ainult minul) tekkis küsimus, et kuidas need masinad siis teevad vahet tava- ja biokilekotil. Saatsin alljärgneva kirja Keskkonnaministeeriumi jäätmeosakonna juhtajale Peeter Eegile.

Tere,

lugesin Eesti Päevalehes artiklit “Prügisortija päevaraamat” ning soovisin täpsustada seda lõiku:
“Tallinnas võib biolagunevaid jäätmeid ära visata ka poes tavaliselt puuviljade jaoks mõeldud õhukeste kilekottidega, sest Tallinna prügilal on nii “spetsid” masinad, et leiavad kile üles.”

Kuidas see masin teeb vahet tavalisel kilel ja biolaguneval kilel?

Muuhulgas teatan, et olen mitmelt poolt kuulnud, et kas prügifirma või korteriühistu ütleb, et paberkotte ei tohi biojäätmete jaoks kasutada.
Nagu Te samas artiklis kirjutasite ja nagu ka seadus ütleb, on see lubatud. Ilmselt peaks seda veel võimalusel infomaterjalides rõhutama.

Lugupidamisega,
Enda Pärisma
Eesti Roheline Liikumine
Loodussõbraliku Toote kampaania

Arvasin, et praegusel perioodil võtab sellisele küsimusele vastuse ootamine ikka mitu päeva aega. Aga ei, eksisin, Vatus saabus paari tunni pärast:

Tere,

Lähtume vankumatutest allikatest:
Tallinna Jätmeeskiri: http://tallinn.andmevara.ee/oa/page.Tavakasutaja?c=1.1.1.1&id=107372

§ 6 lg 6 Eraldikogutavad kompostitavad biolagunevad jäätmed tuleb paigutada mahutisse paberi- või mõnest muust biolagunevast materjalist
kottidesse pakitult. Biolagunevate jäätmete mahutisse ei tohi visata kilekotte või muid kompostimiseks kõlbmatuid jäätmeid.

Samas annab Tallinna linna koduleht eraldi liigitikogumise teemal (http://www.tallinn.ee/est/g2262s30571) bio-lagunevate jäätmete osas järgmise soovituse:
Biolagunevad jäätmed tuleb pakendada biolagunevasse või läbipaistvasse kotti. Kindlasti ei tohi kasutada musta või läbipaistmatut kilekotti.

Niisiis – siin võib küll näha teatud vastuolu otseselt J.eeskirja ja täpsustava selgituse vahel. Siiski, täpsustus, mis ka lubab ‘läbipaistvat kilekotti’ arvestab praegust reaalselt kompostimise tehnikat Tallinn prügila, kus kõik kilekotud purustakse ja kompostimise hilisemal etapil sõelutakse välja ka igasusgune plast, mis ei lagune.
Selles mõttes ei ole sellise läbipaitva kile kasutamine tegelkult oluline probleem, kuid muidugi siis kas paberkott või boilagunev kott
oleks kindlasti esimene eelistus,.

Aga Tallina LV selgitab ehk Tln õigusakte ja juhendeid täpsemalt.

Lisatud pildil ka komposti sõelumise seade, mis ‘hallist torust’ kõik kergema mittelagunenud materjali (sh ka kile) sõna otsese mõttes välja puhub. Järelvalminud kompost on tõepookest musta värvi ‘lillepotimuld’, nagu üks korralik kompost peabki olema.

Peeter E.

Nagu näha, üsna ammendav seletus küll.
Siiski ei pea ma põhimõtteliselt õigeks tavakilekottide lubamist biojäätmete hulka. See tundub lihtsalt nii vale.

Aga kindlasti ei tasu tõsiselt võtta jäätmefirmasidvõi korteriühistuid, kes ütlevad, et ka paberist kott ei sobi. Sobib ikka. Minu arvamuse järgi ei sobi paber biojäätmete hulka, kui ta on kihiliselt ja seda on palju, sest sel juhul nad ikka ei kipu hösti lagunema. Samas Jäätmeseaduse § 5 ütleb otseselt: ” Biolagunevad jäätmed on anaeroobselt või aeroobselt lagunevad jäätmed, nagu toidujäätmed, paber ja papp.”. Ehk siis selle järgi võiks kogu paberi ja papi saata biojäätmetesse. Kui muid biojäätmed on piisavalt ning neid jäätmeid segatakse korralikult, siis ei tohiks olla lagunemisega siiski probleeme.

Muide, vähemalt looduspoodidest on saada ka maisikilekotte, mis on samuti biolagunevad ja sobivad seega biojäätmete jaoks.

Lisan sissekandele pildi, mille Peeter Eek mulle saatis.

kompost_veebi.jpg

12 kommentaari so far

 1. 1

  Ingrid said,

  Ostsin huvi pärast paki biolagunevaid kotte. Hinnaks tuleb 3 krooni tükk.
  Keegi eelpool kirjutas, et need kotid lagunevad aga juba enne prügikastini jõudmist. Sa ei jookse ju kohe peale igat kohvi keetmist või kartulikoorimist prügikasti juurde, jäätmed jäävad seisma vähemalt üheks päevaks ja nii see sodi seda kotti leotabki.
  Suure maja elanikuna ei kavatse ma hakata iga jäätmenutsu eest maksma 3 krooni lisatasu jäätmekotikese eest.
  Kellel oma kompostikonteiner koduaia tarbeks, siis seal on need kotid küll väga sobilikud.

 2. 2

  endap said,

  Minul seisab see bikolagunevate jäätmete kott vahel kohe mitu päeva toas. Kui aktiivselt süüa ei tee, siis ei kogune sinna suurt midagi. Siiani pole veel kordagi lagunema hakanud.
  Lagunemiseks on ka teatud tingimusi vaja (temperatuur, niiskus, mikroorganismid jne) ning toatingimustel võtab see küll kauem aega 🙂

  Ostsin neid koerakakakotte, kuna 10-liitrise koti täitumine võtab ikka väga palju aega, ka pole ruumi selle jaoks. Need on aga 2-liitrised ning mahult mulle sobivad. 50tk oli vist ca 70 krooni ning ma pakun, et mul tuleb 3 kuud nendega välja.

 3. 3

  Ingrid said,

  Väikesi sangadega kilekotte müüakse 3 kg ja 7 kg. Meie suure pere jaoks on vaja neid suuremaid ja sedagi topeltkotiga, sest ükskõik kui uus kott ka pole, hakkab ta ikka lekkima,loik põrandal ja rada taga.

 4. 4

  Enda said,

  Ilmselt on eri firmade kotid erineva kvaliteediga. Kuna ma ei ole ise kõiki proovinud, siis on raske kommenteerida. Äkki ütled, mis kottidega tegu?

 5. 5

  Ingrid said,

  Ei, ma neid bioloogilisi kotte pole proovinud, sest nad on üle mõistuse kallid.
  Need tavalised läbipaistvad on aga need, mis kauplustes kassa juureski rullidena seisavad. Täiesti tavalised õhukesed kotid.
  Minu arvates oleks olnud õige samm teha esimesena prügivedu tasuta teenuseks, et saaksid puhtaks metsad ja maanteedeäärsed. Edasi oleks aga tasuta hästi sorteeritud prügi. Vot sellisel juhul see seadus toimiks palju kiiremini.

 6. 6

  Krista said,

  Siin linnas veel biolagunevate jäätmete sorteerimist eraldi ei nõuta.. Aga kas siis pole lõpuks lihtsam (ja ka “ökom”) teha nii nagu vene ajal: kogud oma biolaguneva kraami tavalise kilekotiga vooderdatud prügipange ja kallad lahtiselt bio-konteinerisse? Ning kui see tavaline kilekott on lõpuks suhteliselt “õhtal”, loputad ära ja viid pakendikonteinerisse (tugevama vaimuga inimene) või pistad olmeprügisse (minusugune nõrganärvilisem vist)? Lihtsalt neid biolagunevaid kilekotte ei jõua paljud meist osta ja selleks, et taolise kilekotiraha välja teenida, tuleb ikkagi pisut ressursse kulutada..
  See jutt, et paberkott ei sobi, kuna ei lagune, on tõesti tobe jutt. Teab igaüks, kes on paberkotiga toidukraami koju tassides piisavalt suure vihmasaju kätte jäänud;)

 7. 7

  Enda said,

  No vene ajal läks sinna pange ikka kogu sodi. Meil küll. See, mis ahikpttega majas järgi jäi, tuhk ka.
  Lahtiselt ei lubata prügi visata ikka esteetilisel ja tervislikel kaalutlustel. Kui ikka suvel nädal aega see sodi lahtiselt on, siis on ilmselt nii haisu kui elukaid. Olmeprügis on lagunev olnud muuga segamini ja seega pole haisu väga palju olnud, kuigi natuke on palavaga ikka.

 8. 8

  Vaike said,

  Ja nüüd mul järsku plahvatas. Pikad juhtmed vist. Kui maailmas tehakse biolagunevaid kilekotte, siis miks ikka veel üleüldse tehakse ja kasutatakse ka tavalisi kilekotte? Täiesti arusaamatu!

 9. 9

  Enda said,

  Hind ja äri?

 10. 10

  Tegelikult on biolagunevad kotid üsna vastupidavad. Looduspere maisitärklisest kotte (2.- tükk) sai ikka väga pikalt kasutada. Kahjuks on viimased 2 kuud toode letilt kadunud. Saksa hulgifirma kolis ja ei suuda kotte uues laos lihtsalt üles leida. Olen ise 2 nädalat haiguse tõttu töölt eemal olnud. Ei tea pead anda… Äkki on kotid nüüd lõpuks saabunud.

 11. 11

  Enda said,

  Jah, see maisikott on väga vinge. Ma olen sellega 2 aastat oma plätusid ujulate-saunade vahel tassinud. Pole seda nägugi, et hakkaks lagunema 🙂

 12. 12

  Krista said,

  Just sai kasutatud Moltexite kotti (ka maisitärklisest) prügikotina:) Päris lagunema see kohapeal ei hakanud, kuid allpool, kuhu vist sattus mingit orgaanilisemat ja piisavalt niisket kraami, hakkas küll kott kuidagi pehmemaks muutuma. Muidu täitsa mõnus alternatiiv, aga ega neid mähkmekotte liiga sageli ka teki – just ostsin “jumbo-paki”, selle sisu ärakasutamiseks kulub 2x rohkem aega kui seni 😉


Comment RSS

Kommenteerimine on suletud.

%d bloggers like this: